Przygotowałam listę- moim zdaniem- najlepszych psychologicznych Ted Talków. Większość prelegentów to osoby bardzo znane w środowisku naukowym – to tacy topowi psychologowie. Trzeba ich znać. Mówią o tak ciekawych rzeczach, że przejście obok nich obojętnie jest niemożliwe.

Jeśli miałabym coś sugerować to zacznijcie od Olivera Sacksa, zrobię kiedyś o nim osobny wpis, bo jest to jeden z najbardziej niesamowitych pisarzy/neurologów jakich poznałam dzięki studiowaniu psychologii.

HELEN FISHER

#psychologia ewolucyjna

Helen jest psychologiem ewolucyjnym. Na zajęciach z biologicznych podstaw zachowania omawialiśmy jej książkę „Anatomia miłości”. Jej ted talki są dobrym wstępem do czytania jej książek. Bardzo cenię ją za to, że opiera swoje poglądy na badaniach wykorzystujących najnowsze techniki. Zajmuje się bardzo przystępnym tematem – miłością 😉

ROBIN DUNBAR: „Czy internet może kupić ci więcej przyjaciół?”

#psychologia ewolucyjna

Niesamowity psycholog ewolucyjny. Ma świeże spojrzenie na wiele kwestii. Lubię przyjmować jego perspektywę, choć nie ukrywam, że często budzi to we mnie mieszane uczucia. Jego poglądy na temat Boga należą raczej do kontrowersyjnych (jak większości ewolucjonistów). Jego książka „Anatomia miłości i zdrady” jest godna polecenia.

OLIVER SACKS: „Co halucynacje mówią nam o umyśle?”

#neurologia

Jestem największą fanką tego człowieka. W tym roku przeczytałam dwie jego książki i już dawno nic tak mnie nie wciągnęło! Sacks jest neurologiem, ale niesamowicie wrażliwym na drugiego człowieka i na problemy egzystencjalne. Ta mieszanka nauki, medycyny i filozofii to coś, czego nie znajdziecie nigdzie indziej.

DANIEL KAHNEMAN:„układanka doświadczenia a pamięci”

#psychologia poznawcza

Ten pan jest laureatem Nagrody Nobla! Psycholog poznawczy. W ted talku, jak i w jego książce odkrywa przed nami „pułapki myślenia”. Zapewniam was, że jest wiele rzeczy, których nie wiedzieliście o swoim umyśle.

JIM FALLON: „Odkrywając mózg seryjnego mordercy

#neurobiologia 

Wchodzimy na bardzo ciekawy grunt: kryminologię, psychologię sądową i profilowanie. 

AMMY CUDDY: „Mowa ciała może kształtować to kim jesteśmy”

#psychologia społeczna    #mowa ciała

Vanessa Van Edwards: „Jesteś zaraźliwy”

#psychologia ewolucyjna     #mowa ciała

Jeżeli macie jakieś swoje ulubione ted talki to śmiało podzielcie się linkiem w komentarzach. Uwielbiam odrywać prezentacje, których wcześniej nie znałam. Mogą być nie tylko psychologiczne ;).