Goodnotes służy do robienia odręcznych notatek na tablecie. O tej aplikacji jest ostatnio naprawdę głośno. Wcale mnie to nie dziwi. Na jakiś czas zrewolucjonizowała sposób w jakim notowałam.

 
Aplikacja jest płatna. Płacicie jednorazowo 37,99 . Uważam, że jest warta swojej ceny i jeżeli macie ipada to warto zainwestować.

na czym polega ta rewolucja?

1. organizacja notatek

Goodnotes wyróżnia się bardzo minimalistycznym i prostym systemem przechowywania notatek. Możemy przechowywać je na 3 poziomach: folder, zeszyt, notatka. Tak wygląda aplikacja, gdy pierwszy raz ją otwieracie:

FOLDERY
Działają jak kategorie, w których można przechowywać zeszyty, pliki PDF i notatki.

ZESZYTY
U mnie każdy zeszyt to inny przedmiot. Działają jak zwykłe notatniki.

NOTATKI
Strony, na których można pisać 🙂
Od zeszytów różnią się tym, że nie mają okładki.

A jak to wygląda w praktyce?

Folder, do którego zaglądam najczęściej oznaczyłam gwiazdką: „II rok studiów”- kto by pomylał 😉.

W środku znajdują się zeszyty ze wszystkich przedmiotów + książki, które musiałam w tym roku przeczytać i jakieś randomowe notatki, do których się nie przyznaje 🙈.

Część okładek robiłam sama, reszta jest z aplikacji. Przygotowałam też dla Was kilka kwiatowych okładek, które możecie pobrać za darmo jeśli macie ochotę 😊.

*okładki

Okładka 1

Okładka 2

Okładka 3

Okładka 4

Jak zaimportować okładki do Goodnotes:

2. podkreślanie

Podkreślanie na iPadzie jest jedną z moich ulubionych opcji. Do GoodNotes możecie wkleić PDF i mazać po nim do woli. Bez limitów kolorów i brzydkich kleksów.

Można stopniować intensywność kolorów nakładając warstwy.  Lubię tę funkcje, bo pozwala na wyróżnienie słowa z podkreślonego tekstu na zasadzie kontrastu nasycenia a nie wprowadzenia nowego koloru (zbyt wiele kolorów może przytłaczać).

Funkcją, która bardzo ułatwia podkreślanie jest to, że po włączeniu opcji “draw in straight line” goodnotes będzie zamieniał każde nierówne podkreślenie w idealnie prostą linię.

3. pisanie

Dostaję dużo pytań o to, czy pisanie apple penem jest wygodne i naturalne. Ja bardzo szybko się przyzwyczaiłam. Nie jest to jednak takie same uczucie jak przy papierze. Musicie wiedzieć, że apple pen jest cięższy niż zwykły długopis, co ma wpływ na pisanie.

Goodnotes udostępnia nam 3 rodzaje długopisów:

 

 • Ball pen
 • Fountain pen
 • Brush pen

Ja używam tylko Ball pena. Jest najbardziej uniwersalny: grubość linii nie zmienia się tu z siłą nacisku, dzięki czemu litery są równe.
Dwa ostatnie długopisy będą najlepsze dla osób, które opanowały tajemną sztukę handletteringu. Ja absolutnie nie znajduję się w tej grupie wybrańców i nie umiem się nimi posługiwać.

MOŻECIE RÓWNIEŻ WYBRAĆ GRUBOŚĆ DŁUGOPISU:

 

Ważna rada – nie róbcie zbyt małej grubości, ładnie to wygląda na ipadzie, ale po wydrukowaniu nie będziecie w stanie tego przeczytać (trust me I’ve been there).

W nowszej goodnotes 5 jeżeli zamierzam drukować to nie schodzę poniżej: 0.4
W starszej wersji godnotes 4 moja ulubiona grubość: 1.7

*kolory

W Goodnotes możecie używać wszystkich kolorów tęczy 🙂.

Po otworzeniu aplikacji po raz pierwszy macie dostęp do gotowej palety kolorów (zdjęcie po prawej). Możecie też puścić wodze fantazji i oddać się barwnemu szaleństwu tworząc swoje własne kolory i zapisując je (zdjęcie po lewej). 

Jak dodawać nowe kolory?

Nowe kolory tworzycie za pomocą koła lub wpisując kod (w internecie każdy kolor ma swoją nazwę w postaci kodu właśnie). Jeśli chcecie używać tych samych kolorów co ja wystarczy, że skopiujecie kod koloru, który wam się podoba i wkleicie go w okienko “HEX”. Potem klikacie “Add to presets” i gotowe. 

#cc5455

#7f120c

#472837

#f0998c

#e89f43

#732e41

#ef9e9a

#224f3d

#b0a2a2

#ecc784

#a6c490

#495551

4. eksportowanie notatek

A teraz czas na reklamę rodem jak z telesprzedarzy.

“Czy męczą cie niewyraźne zdjęcia notatek wysyłane przez znajomych? Masz dosyć ciągłego domyślania się hieroglifów i odszyfrowywania każdego piksela?

Mamy dla ciebie rozwiązanie! Wysyłanie notatek do znajomych nigdy nie było tak proste. Koniec z niewyraźnymi zdjęciami zrobionymi przy słabym świetle!”

Faktycznie, notatki eksportowane z goodnotes są bardzo czytelne i świetnie nadają się do druku. Można eksportować pojedyncze strony lub całe pliki. W formacie pdf, jpg oraz jako plik goodnotes (co przydaje się jeżeli chcecie przesyłać np. notatki z ipada do aplikacji na komórkę).

5. Dodawanie zdjęć

Uwielbiam tę opcję. O ile łatwiej jest mi zapamiętać kim był np. James Watson kiedy widzę jego twarz. Wąsik, figlarny uśmiech i nagle to, że pozbawili go statusu wykładowcy za romans ze studentką łatwiej jest zrozumieć. 
Wystarczy podzielić ekran na pół i przeciągnąć zdjęcie z internetu lub użyć funkcji “dodaj/zrób zdjęcie” znajdującej za ikonką aparatu i dodać zdjęcie z galerii.

Protip: przy szukaniu grafik, często dopisuje słowo “vector”. Wtedy łatwiej będzie wam znaleźć grafiki. 

6. Nagłówki

Nie wiem jak Wy, ale ja nigdy nie opanowałam tajemnej sztuki handletteringu. Jak więc radzę sobie z ładnymi nagłówkami?
 1. Nie radzę sobie i ich nie robię.
 2. Używam Over.
Over, to darmowa aplikacja. Działa podobnie do Canvy, ale trochę szybciej eksportuje się z niej pliki. Jeśli darmowa wersja ma dla was za mało czcionek, możecie pobrać nowe ze stron taki jak: dafont, czy 1001fonts. Od razu Wam powiem, że znalezienie czcionki z polskimi znakami graniczy z cudem. Jeśli jakąś znajdziecie, to koniecznie do mnie napiszcie 🙂.

7. goodnotes – wady?

Czy istnieją w ogóle jakieś słabe strony tej aplikacji? Moim zdaniem tak.
 1. Bardzo słaba funkcja pisania za pomocą klawiatury. Możecie wstawić pole tekstowe, ale szczerze nie polecam – ciężko zmienia się rodzaj czcionki i jej wielkość. Dlatego korzystam z aplikacji zewnętrznych np. do robienia nagłówków. Nie jest to coś, co uniemożliwia w miarę sprawne korzystanie, ale zdecydowanie odstaje od innych funkcji oferowanych przez aplikacje. Dla mnie Goodnotes to narzędzie wyłącznie do robienia notatek odręcznych. Kiedy mam ochotę postukać w klawiaturę – robię to w Notion lub Wordzie.
 2. Organizacja notatek na poziomie zeszytu staje się problematyczna. Goodnotes nie oferuje praktycznie żadnych zakładek, dzięki którym moglibyśmy podzielić materiał, chociażby na semestry. Jedyne, co mamy do naszej dyspozycji to opcja dodania danej strony do ulubionych.. Cały czas czekam na aktualizacje, która wprowadzi kilka kolorów zakładek i możliwość lepszej organizacji materiału na poziomie zeszytów.

  Moje potrzeby:

  przydałby mi się oddzielny kolor/zakładka na:
  • Inspirujące cytaty
  • Dobrze napisane zdania (uwielbiam czytać poprawne, gramatyczne i emocjonalnie angażujące zdania – uczę się w ten sposób lepiej pisać, albo chociaż mam na to nadzieje).
  • Rzeczy przydatne na bloga
  • Myśli, do których muszę jeszcze wrócić.

  Co oferuje mi Goodnotes?

  • Jedną opcje dodawania stron do ulubionych, gdzie wszystkie moje życiowe rozkminy i inspiracje zlewają się w jedną bliżej nieokreśloną całość.

Jak sobie z tym radzę?

 1. Nie radzę sobie, po prostu mnie to wkurza.
 2. To jest protip mojego autorstwa, nie znajdziecie takiej złotej porady na żadnej zagranicznej stronie- doceńcie proszę moją kreatywność 😝. Uwaga, uwaga: obok np. “dobrze napisanego zdania” wklejam za pomocą (również przeze mnie znienawidzonego) pola tekstowego emotikonkę pióra “🖋”.  Dzięki temu mogę potem wpisać “🖋” w pole wyszukiwania i aplikacja znajdzie wszystkie takie emotikonki we wszytskich moich plikach. Ważne jest żeby owa emotikonka była używana tylko do tego celu. W innym wypadku wyświetlą się wam dokumenty, w których wcale nie ma “dobrze napisanych zdań” 😉.

8. wasze pytania

Jakiego masz Ipada?
iPad Pro 10.5 cala + Apple Pencil.

Jako ciekawostkę dodam, że kupiłam używanego na OLX. Trochę się bałam, ale sprzedawca okazał się być uczciwy i wszystko działa do dzisiaj. Oczywiście odebrałam go osobiście, z OLXem trzeba być bardzo ostrożnym. Jest to na pewno jakaś alternatywa dla studentów, którzy nie mogą sobie pozwolić na tak drogi nowy sprzęt ( ja się do tego grona jak najbardziej zaliczam, są ważniejsze inwestycje niż Ipad 😉 ).

Czy przestałam robić papierowe notatki?

Nie. Wiele dziewczyn na youtubie chwali się tym, że dzięki notatkom digital są “paperless”, co jest dobre dla środowiska itp. U mnie wygląda to trochę inaczej. Na początku zachłysnęłam się aplikacją goodnotes i faktycznie robiłam 100% notatek na ipadzie. Notowałam zarówno na wykładach jak i w domu. Bardzo dobrze mi się to sprawdzało jednak okazało się nie wystarczające. W obliczu sesji wróciłam do zwykłych notatek.

Jakiego Ipada polecasz?

Moja wielkość (10.5 cala) wydaje się być optymalna. Mniejszy Ipad byłby zdecydowanie nie dla mnie, nawet teraz rzadko używam opcji dzielenia ekranu, bo litery są za małe. Z drugiej strony większy ekran byłby cięższy (ipady same w sobie są leciutkie, to etui dużo waży) i droższy..

Czy istnieje darmowa wersja demo?

Nie 😕

Czy miałaś problemy z dostosowaniem ręki do innego typu pisania? Ja nie mogę się przyzwyczaić do Apple Pencil – jest za ciężki.

Nie. Od samego początku byłam tak podekscytowania pisaniem na ipadzie, że zupełnie nie zauważyłam momentu, w którym stało się to dla mnie naturalne. Zgadzam się, że Apple Pencil jest cięższy od zwykłego długopisu, ale mi to nie przeszkadza. Jeśli jednak jesteście wrażliwi na takie rzeczy, to warto przed zakupem udać się do sklepu Apple i po prostu potrzymać go trochę w dłoniach

Jak sobie radzisz z odnalezieniem się w notatkach? W normalnym notatniku mam zakładki i sticky notes, dzięki którym wiem gdzie co jest. W Goodnotes tego nie ogarniam, a nie chce mieć miliona niepotrzebnych notatników. 

No właśnie to jest już wyżej wspomniana wada tej aplikacji. Organizacja wygląda super do poziomu zeszytu, w którym jeśli masz za dużo rzeczy, ciężko jest coś szybko znaleźć. Jak ja sobie z tym radzę? Robię duże i czytelne nagłówki (używając over), które są widoczne w podglądzie. Czasami oddzielam tematy kolorami i dodaję najważniejsze strony do zakładek.

Czy drukujesz swoje notatki?

Bardzo rzadko- tylko kiedy wiem, że zrobiona przeze mnie notatka jest uniwersalna i skorzystam z niej wiele razy, lub kiedy temat jest trudny i mam ochotę spędzić te godziny z papierem. Dodam, że drukowanie jest kuszące, kiedyś miałam ambicje drukowania wszystkich nitatek i bindowania ich w zeszyty. W rzeczywistości, przynajmniej w mojej, nie ma na to czasu i uczę się po prostu z Ipada.

Jakiej grubości “długopis” wybierasz? Ja nie potrafię dobrze dobrać wielkości, pismo po wydrukowaniu jest zbyt drobne lub za duże. 

Jeśli zamierzam drukować, to nie schodzę poniżej grubości 0.4. Pamiętam swoją pierwszą wydrukowaną notatkę…litery były tak małe, że przypadkowy odbiorca nie byłby w stanie domyśleć się chociażby tematu notatki. Metodą prób i błędów doszłam do magicznej grubości 0.4, która jest dosyć cienka, ale widoczna.

Na ile użyteczny okazuje się Ipad przy robieniu notatek, które nie wymagają dużo rysowania, a głównie pisanie – i tylko okazjonalnie kilka wykresów?

Jest tak samo użyteczny niezależnie od tego, czy zamierzasz rysować, czy nie. Ja zdecydowanie nie mam na to czasu i często przeklejam zdjęcia lub grafiki z internetu. Często też po prostu piszę i wtedy też wszystko wygląda świetnie.